-

Matka-Scypiona

Gdzie mieszkali Olimpijczycy?

Wpis ten traktuję jako uzupełnienie wielu wpisów Piotera n/t Olimpijczyków, czyli zdeizowanych starożytnych bohaterów. Wiemy już, ze towarzystwo było potężne, wpływowe, przemieszczające się na ogromne odległości, zarządzające wielkimi obszarami itp. Gdzieś musieli się spotykać i pewnie na Olimpie, ale nie na tej górce w Grecji. Znamy miejsca pochówku niektórych, np. Kreta u Zeusa czy Wyspa Węży w przypadku Achillesa. No, ale przecież musieli gdzieś mieszkać.

Przypadkiem natrafiłam na informację o jednym z domów Heraklesa. Jest to jaskinia Karafto na terenie dzisiejszego Iranu. Perskie informacje mówią, że została wyrzeźbiona przez mieszkańców tej krainy ok. 2000 lat temu, a UNESCO uznało jaskinię za najstarsze mieszkanie stworzone przez człowieka.

„Mieszkanie” to znajduje się obecnie w prowincji Kurdystan, na wysokiej skale na wschód od miasta Saqoz i na północny zachód od miasta Diwandera. Jaskinia ta została wydrążona w wapieniu a sama skałą powstała w trzecim okresie geologicznym i wg przeprowadzonych badań, w epoce mezozoicznej znajdowała się pod wodą, natomiast jej szczyty wynurzyły się pod koniec tego okresu. Drążenia w skale są dziełem człowieka i pokryte są inskrypcjami jeszcze z czasów prehistorycznych. Wnętrze jaskini jest ciekawe, ponieważ pomieszczenia i korytarze łączą się ze sobą. Na zewnątrz wybudowano świetliki, a w niektórych pomieszczeniach na ścianach jaskini wyryto abstrakcyjne wzory zwierząt, ludzi i roślin. Długość jaskini wynosi ok. 750 metrów i odchodzi od niej wiele bocznych dróg. Jaskinia ma 4 piętra, a na każdym piękne wnętrza i korytarze.

W trakcie badań archeologicznych odkryto na czwartym piętrze i obszarze na zewnątrz jaskini wiele odłamków kamiennych, co świadczy o użytkowaniu jej już w czasach prehistorycznych. Kolejne przedmioty dowodzą, że była użytkowana później a w zasadzie ciągle, zatem nie wiadomo, skąd się wzięła pewność, że owe pomieszczenia wykuto 2 tysiące lat temu? Przyznam, że zawsze mam mieszane uczucia na datowanie czegoś, co zostało wydłubane w skale. W tej materii panuje „wolna amerykanka”, czyli interpretujemy tak, jak nam pasuje.

Wróćmy do naszego Heraklesa. Wewnątrz świątyni znajduje się grecka inskrypcja następującej treści:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8e/Greek_inscription_Karaftu_caves.jpg/220px-Greek_inscription_Karaftu_caves.jpg

Oznacza ona, że „Herakles rezyduje tutaj, nic złego nie może wejść”. Inna wersja tego napisu (widać na zdjęciu) brzmi: ‘To jest dom Heraklesa, ten kto wejdzie jest bezpieczny”.

Czy to była świątynia czy dom Heraklesa, interpretację pozostawiam nawigatorom.

I jeszcze jedno. Siedziba Heraklesa było w ważnym miejscu. Patrząc na mapę Iranu Karafto leży w jednej linii z Bramą Perską, o którą toczono boje, m.in. w czasach Aleksandra Macedońskiego. Jest to przejście do serca Persji.

 

 

 

 

Zdjęcia za: https://itto.org/iran/attraction/Karaftu-caves/

Inne:

https://ancienteranandaneran.com/the-mysterious-house-of-hercules-in-karaftu-caves-iran/?lang=en

https://ar.wikipedia.org/wiki/%D9%83%D9%87%D9%81_%D9%83%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%88

www.fararu.com/fa/news/593819

 



tagi: herakles  karafto 

Matka-Scypiona
30 września 2024 19:23
13     1133    6 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Matka-Scypiona @Matka-Scypiona
30 września 2024 19:34

https://ancienteranandaneran.com/the-mysterious-house-of-hercules-in-karaftu-caves-iran/?lang=en

zaloguj się by móc komentować




gabriel-maciejewski @Matka-Scypiona
30 września 2024 22:11

Potomkowie Heraklesa dziedziczyli część Azji Mniejszej, którą odebrali im przodkowie Krezusa. Taka rezydencja na szlaku z Indii jest ciekawym uzupełnieniem tych posiadłości

zaloguj się by móc komentować

jan-niezbendny @Matka-Scypiona
30 września 2024 23:34

Inskrypcja datowana jest na IV/III w. p.n.e., czyli ma jakieś 2300 lat. Czy był to dom* Heraklesa? Jeśli tak, to musiał mieć tych nieruchomości więcej. Oprócz inskrypcji z Karaftoo, identyczną znajdujemy np. w Geli na Sycylii. Co ciekawe, w pewnym okresie zamiast Heraklesa czy innych mitologicznych postaci w formułach tego typu pojawia się Chrystus, na przykład w Saisaniyé, w dzisiejszym Libanie:

"Jezus Chrystus Syn Boży tutaj mieszka,
Żadne zło nie może tu wejść"

 Tak że z interpretacją tego napisu jako wizytówki lokatora byłbym ostrożny.

*świątynia też nie. Rezydencja, ale nie Heraklesa. ;)

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @jan-niezbendny 30 września 2024 23:34
1 października 2024 05:45

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z takich formuł skorzystać na własny użytek, ale dzięki za dodatkowe informacje 

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @gabriel-maciejewski 30 września 2024 22:11
1 października 2024 05:47

Świetna baza wypadowa, gdy popatrzy się na okolice 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Matka-Scypiona 1 października 2024 05:47
1 października 2024 05:57

Persja jest jednym z trzech rogów tego mojego "złotego trójkąta", cxyli Persja-Egipt-Krym/płn. wybrzeże M. Czarnego. A w środku Fenicja i Azja Mniejsza.

Dla mnie to bardzo prawdopodobne, aby Olimpijczycy mieli w tym trójkącie swoje siedziby.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Matka-Scypiona 1 października 2024 05:47
1 października 2024 07:09

Ostatnio przyglądałem się miastom na trasie Kraków, Bielsko-Biała. No i przy zwiedzaniu Bielska wyszło, że książe Przemysław I Noszak. Obsługiwał szlak handlowy z małopolski na śląsk i pewnie dalej.

Podobną sytuację mam jeżdżąc z Krosna na rekreację na Węgry. Widzę zamki na szlaku, który do dziś jest upamiętniany nazwą jak "szlak węgierski", w Starym i Nowym Sączu podobnie a kierunek na Górne Węgry. 

Patrząc na zdjęcia, zamieszczone przez koleżankę to olimpijczycy na takim terenie swoje "kropki na szlaku" mogli rozstawiać mniej gęsto. Dałbym 60-120 km

Dom Helkulesa ...

Wymażone miejsce na bazę, "obozu letniego".

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @ArGut 1 października 2024 07:09
1 października 2024 07:33

Jak najbardziej. A punktów idealny na sprawowanie kontroli. Jak Gospodarz już skomentował, to też było nawet drodze do Indii. Taki chamski miejsc musiały być setki. Od Gibraltaru po krance Azji 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Matka-Scypiona 1 października 2024 07:33
1 października 2024 08:07

I było.

Z jakiegoś powodu większość cieśnin nazywana była Słupami Heraklesa. Wydaje nam się, że był to wyłącznie Gibraltar, ale Dardanele też nosiły taką nazwę.

A właściwym zadaniem Her Kulasa było porządkowanie spraw w wrażliwych handlowo punktach antycznego świata.

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować